Wiadomości

Piątek, 17 października 2014

Nowa szkoła w Porębie Wielkiej nabiera realnych kształtów


 

Pierwszy krok w kierunku budowy nowoczesnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Porębie Wielkiej został zrobiony. 8 października w sali sesyjnej Urzędu Gminy Oświęcim podpisano umowę na nieodpłatne opracowanie projektu budowlanego nowej placówki oświatowej, która ma powstać przy ul. Wykręt, obok LKS-u w Porębie. Porozumienie z reprezentantami sześciu małopolskich firm w imieniu Gminy Oświęcim podpisała wójt Małgorzata Grzywa.  

 

 

Gmina Oświęcim stanęła wobec konieczności budowy nowej szkoły po decyzji ministra rolnictwa z czerwca zeszłego roku, który postanowił zwrócić spadkobiercom pałac z 1840 r., w którym od ostatnich kilkudziesięciu lat funkcjonuje szkoła podstawowa. Co prawda będące stroną w tym postępowaniu Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu odwołało się od decyzji ministra, jednakże odsunęło to tylko w czasie konieczność zwrotu majątku.

 

Tuż po tej decyzji Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa powiedziała, iż będzie dążyć do jak najszybszego opracowania dokumentacji technicznej na budowę nowej szkoły. W marcu tego roku pod apelem o budowę nowej placówki podpisało aż 1300 mieszkańców Poręby Wielkiej.

 

– O trudnej sytuacji uczniów szkoły w Porębie Wielkiej dowiedziałem się z materiału w Polsat News, w którym wypowiadała się m.in. pani wójt – mówi Mariusz Trynka z firmy ThermoDynamics w Skawinie. – Wraz z pozostałymi pięcioma firmami zgłosiliśmy się do Urzędu Gminy Oświęcim z propozycją nieodpłatnej pomocy. Budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Porębie Wielkiej został tak zaprojektowany, by łącznie mogło się w nim uczyć i bawić 200 uczniów i 100 przedszkolaków.

 

Pierwotnie Urząd Gminy Oświęcim jako lokalizację nowej szkoły wskazywał na gminną działkę usytuowaną w sąsiedztwie Domu Ludowego. Ostatecznie zdecydowano się na większą działkę obok miejscowego LKS-u. Jest to o tyle naturalny wybór, iż w tym miejscu znajduje się już zaplecze sportowe wraz z boiskiem piłkarskim. Nowa placówka ma być przeznaczona zarówno dla uczniów, jak i miejscowych przedszkolaków. Integralną częścią obiektu będzie nowoczesna sala gimnastyczna, której de facto nie ma przy dotychczasowej szkole.

 

– Wykonana wizualizacja została już zaprezentowana gronu pedagogicznemu i rodzicom uczniów. Wszystkim się spodobała – powiedziała wójt Małgorzata Grzywa podczas spotkania w sali sesyjnej Urzędu Gminy Oświęcim z reprezentantami sześciu firm – czterech z Myślenic (Babel Projekt, Statikon Budownictwo, Alfa, Wentia), Pracowni Projektowej Inżynierii Sanitarnej z Trzebini oraz ThermoDynamics ze Skawiny. Podmioty te zobowiązały się są do wystąpienia w imieniu Urzędu Gminy Oświęcim z wnioskiem o pozwolenie na budowę ZS-P.

 

Pani wójt nie kryła wdzięczności właścicielom tych firm za pomoc w realizacji tego poważnego i oczekiwanego przez lokalną społeczność przedsięwzięcia. Wyraziła nadzieję, że w ślad za nimi pójdą inne podmioty i równie hojnie wspomogą budowę placówki. Małgorzata Grzywa liczy, iż na sfinansowanie inwestycji szacowanej na co najmniej 15 mln zł uda się pozyskać duże wsparcie z funduszy unijnych.

 

– Nowoczesna bryła zaprojektowanej placówki może się podobać – powiedziała na spotkaniu w UG dyrektor szkoły w Porębie Małgorzata Bucka. – W naszej szkole obecnie uczy się 125 uczniów. Panuje w niej miła i przyjazna atmosfera. Nasza wieś rozrasta się, a co za tym idzie nie grozi nam niż demograficzny, który dotyka wiele placówek oświatowych w innych gminach. Cieszymy się, że przy nowej placówce stanie piękna i funkcjonalna sala gimnastyczna, bo w pałacu lekcje wf-u odbywają się w pomieszczeniu niewiele większym niż sala lekcyjna.

 

W nieco lepszej sytuacji znajduje się miejscowe przedszkole, mieszczące się w budynku gminnym. Jednakże z uwagi na sąsiedztwo z ruchliwą drogą powiatową i niewielką działkę, przeniesienie do nowego budynku szkolno-przedszkolnego wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.