Wiadomości

Czwartek, 23 stycznia 2014

Poszukaj książki przez internet

 


Teraz każdy, kto szuka określonego tytułu w Bibliotece Głównej w Grojcu nie musi ruszać się z domu, by dowiedzieć się, czy interesująca go książka jest dostępna w tej książnicy. Wystarczy wejść na stronę internetową biblioteki www.gbp.oswiecim-gmina.pl  ....

 

Katalog on-line zbiorów gminnej książnicy, przygotowywany w oparciu o program „Cyfrowa Biblioteka”, ruszył pod koniec zeszłego roku. Obecnie zawiera ponad 7 tys. pozycji. Wciąż jest w budowie i będzie co jakiś czas uaktualniany.

 

Jak w praktyce skorzystać z tego katalogu? Wchodzimy na wspomnianą na wstępie stronę www.gbp.oswiecim-gmina.pl

 

Klikamy w baner „Zbiory Książek”, a następnie w „Katalog Książek”.  



Na interesującą nas pozycję najłatwiej trafić używając nazwy autora, ale można jeszcze szukać na kilka innych sposobów. W indeksie „Tytuł” wyświetla się oryginalnie brzmiąca nazwa dzieła (autorów obcojęzycznych), dzięki czemu niejako przy okazji możemy utrwalić języki obce. W rozwinięciu konkretnej pozycji pojawia się wersja polska.

 

Nie trzeba znać całego tytułu poszukiwanej książki, bo ten może się wyświetlić po słowie kluczowym (wziętym z tytułu).

 

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Grojcu zostały uruchomione także procedury uzupełniania bazy w formie on-line o istniejące już samodzielnie elektroniczne katalogi zbiorów filii bibliotecznych w Babicach, Brzezince, Porębie Wielkiej, Rajsku i Włosienicy.

 

Mimo tej nowej formy docierania do książki, gorąco zapraszamy mieszkańców do wstępowania do naszych bibliotek, by na miejscu, po staremu, „buszować” w zbiorach. Dla wielu moli książkowych to wciąż przyjemne zajęcie.

 

Dane na temat czytelnictwa w Polsce są zatrważające. Mniej niż 40 proc. Polaków przeczytało w zeszłym roku choćby jedną książkę. Tylko co dziesiąta osoba przeczytała w 2013 roku więcej niż siedem książek.

 

By powstrzymać spadek czytelnictwa w naszym kraju i zwalczyć wtórny analfabetyzm wielu rodaków w tym roku ruszy wieloletni Narodowy Program Czytelnictwa. Jego założenia zaprezentował dziennikarzom minister kultury Bogdan Zdrojewski. W ciągu najbliższych 6 lat rząd chce przeznaczyć 700 mln zł na programy wspierające czytelnictwo. Kontynuowany będzie program Biblioteka+, w którym państwo wraz z samorządami finansuje modernizację gminnych książnic.