Wiadomości

Poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Z ziemi włoskiej do polskiej, czyli (przez trzy dni) Bosko w Oświęcimiu

 Tysiące wiernych, wśród nich liczni parafianie z Zaborza i Osady Stawy Grojeckie uczestniczyli 15 sierpnia w uroczystym powitaniu relikwii św. Jana Bosko w oświęcimskim sanktuarium salezjańskim. Podczas mszy św. celebrowanej przez ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, ks. biskupa Tadeusza Rakoczego odczytano dekret Stolicy Apostolskiej, ustanawiający św. Jana Bosko Patronem Oświęcimia. 

Po mszy świętej odprawionej na terenie kompleksu sportowego szkoły salezjańskiej, przez centrum miasta przeszła procesja z relikwiami ks. Bosko. Zwieńczyło ją wniesienie relikwiarza do sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

Jeszcze tego samego dnia przed Oświęcimskim Centrum Kultury młodzież zaprezentowała spektakl pt. „Spełniony sen”. Kolejne dwa dni upłynęły pod znakiem uroczystych sum odprawianych dla poszczególnych dekanatów naszej diecezji oraz brzmieniu radosnej muzyki w ramach festiwalu Jackowe Granie, któremu patronował m.in. Wójt Gminy Oświęcim. Z kolei w murach oświęcimskiego zamku otwarto wystawę czasową „Turyn – Oświęcim 1898 - Misjonarze Don Bosco”. Ekspozycja prezentuje historię Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, przybliża ponad 100-letnią działalność zgromadzenia zajmującego się pracą apostolską i misyjną. Wystawa wzbogacona została o dokumenty, pamiątki, fotografie ze zbiorów archiwum salezjańskiego, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Historii Miasta Krakowa oraz prywatnych kolekcji - Tadeusza Firczyka, Łukasza Szymańskiego i Małgorzaty Herok.

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 r. w małej wiosce niedaleko Turynu. Momentem zwrotnym w jego życiu był sen, który miał w wieku 9 lat. Usłyszał w nim słowa: „Nie pięścią, lecz łagodnością i miłością musisz zdobywać swoich przyjaciół”. W 1841 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zaczął pracować w trudnych środowiskach Turynu. Uznał, że szansą dla młodych będzie stworzenie ośrodka, w którym chłopcy z zaniedbanych środowisk znajdą pomoc i wsparcie, nauczą się zawodu. Dzieło ks. Bosko rozrastało się w szybkim tempie, dlatego też postanowił on założyć zgromadzenie zakonne pod nazwą Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego. Pierwszym salezjaninem został w 1855 r. wychowanek oratorium, Michał Rua, następca Jana Bosko i przełożony Towarzystwa po śmierci założyciela w 1888 r. Papież Pius XI ogłosił go świętym w 1934 r. Jest patronem młodzieży.

Dzieło salezjańskie w Oświęcimiu obchodzić będzie w tym roku 115. rocznicę istnienia. Pierwsi salezjanie przybyli na ziemię oświęcimską w 1898 r. Zgromadzenie ks. Bosko przejęło ruiny klasztoru podominikańskiego oraz kościoła św. Krzyża w centrum miasta. Jesienią 1900 r. 16 uczniów rozpoczęło naukę w Gimnazjum Męskim im. ks. Bosko. Była to pierwsza szkoła średnia w mieście nad Sołą. Wkrótce rozpoczęto budowę nowego obiektu. Postanowiono odbudować także zrujnowaną podominikańską świątynię. W roku szkolny m 1901/1902 rozpoczęła działalność Salezjańska Szkoła Rzemiosł – pierwsza w Oświęcimiu szkoła zawodowa, kształcąca szewców, krawców, ślusarzy, a nieco później także stolarzy.

Obecnie zakład salezjański obejmuje parafię pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, Zespół Szkół z internatem, warsztaty szkolne oraz Oratorium ks. Jana Bosko. W czterech typach szkół uczy się obecnie około 900 uczniów. Placówka ma charakter ogólnokształcący i zawodowy.

***

Treść Dekretu Stolicy Apostolskiej

 

Duchowni miasta Oświęcimia darzyli i nadal darzą szczególnym i nieustannym kultem świętego Jana Bosko, kapłana, którzy poświęcił wszystkie swoje siły dla wychowania młodzieży, a wielu z nich doprowadził do życia według nauki Ewangelii.

 

Dlatego Ekscelencja ks. Tadeusz Rakoczy, biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej, przyjmując wspólne prośby wiernych i władzy cywilnej, słusznie zatwierdził wybór świętego Jana Bosko, kapłana, na Patrona u Boga dla tego miasta.

 

On przeto w piśmie przysłanym 22 stycznia 2013 r. usilnie prosił o to, aby ta elekcja i aprobata zostały zatwierdzone zgodnie z przepisami o ustanawianiu Patronów.

 

Ponieważ jest pewnym, że zarówno elekcja, jak i aprobata dokonane zostały zgodnie z przepisami prawa, dlatego Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mocą pełnomocnictwa, udzielonego przez papieża Franciszka, po rozważeniu przedstawionych racji, przyjmuje prośby i zatwierdza ŚWIĘTEGO JANA BOSKO, KAPŁANA, NA PATRONA U BOGA DLA MIASTA OŚWIĘCIM z wszystkimi przywilejami, zarówno prawnymi, jak i liturgicznymi. Żadne przepisy przeciwne nie mogą stać na przeszkodzie”.

 

Dekret podpisał Antoni kardynał Canizres Liovera.

 

Autor: Rafał Lorek, materiały prasowe