Wiadomości

Poniedziałek, 30 stycznia 2012

Ocalałe wrota śmierci z Birkenau




67 lat po wyzwoleniu KL Auschwitz-Birkenau, po raz pierwszy zaprezentowano publicznie autentyczne, jedyne zachowane drzwi komory gazowej z Birkenau - ostatni próg zamordowanych.



27 stycznia br. w uroczystościach rocznicowych w Oświęcimskim Centrum Kultury i pod Pomnikiem Ofiar Obozu na terenie byłego Auschwitz II-Birkenau wzięli udział byli więźniowie lagru, politycy i samorządowcy, w tym Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa, duchowni różnych wyznań, a także młodzież. Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Zgromadzeni oddali minutą ciszy hołd zmarłemu w tym dniu 91-letniemu Kazimierzowi Smoleniowi, byłemu więźniowi Auschwitz i dyrektorowi Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w latach 1955-90.

Dzień wcześniej w Szkole Podstawowej w Brzezince odbyła się gminna część uroczystości z okazji wyzwolenia największej nazistowskiej fabryki śmierci.
– Pamiętamy o czasach II wojny światowej, która na tej ziemi zaznaczyła swój ślad okrucieństwa i braku wiary w drugiego człowieka. Dziś te czasy znamy z przekazów tych, którzy to przeżyli i są teraz wśród nas oraz z książek, opowiadań, wierszy i wspomnień – powiedziała Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.

Pani wójt przypomniała zgromadzonym, iż w zeszłym roku w tym samym miejscu zacytowała słowa wiersza oświęcimskiej poetki Marii Warchał. „Pamiętajcie zatem cierpienia, męczarnie, niech Was zły zamiar nigdy nie ogarnie. Utrwalajcie pokój, strzeżcie miejsca tego, nie traćcie godności, nie czyńcie nic złego”.
– Niech te słowa będą mottem przewodnim wołania o pokój z miejsca, który jest dla nas żywym pomnikiem historii – zaapelowała na koniec Małgorzata Grzywa.

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Oświęcimskim Centrum Kultury, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano publicznie autentyczne, jedyne zachowane drzwi komory gazowej z Birkenau. Pochodziły one z jednego z krematoriów, wysadzonego w powietrze przez esesmanów pod koniec ewakuacji obozu.

Druga część uroczystości miała miejsce pod Pomnikiem Ofiar Obozu na terenie byłego Auschwitz II-Birkenau. Rabini oraz duchowni różnych wyznań chrześcijańskich wspólnie odczytali psalm 42 z Księgi Drugiej Psalmów, a uczestnicy złożyli znicze upamiętniające ofiary Auschwitz przy wszystkich tablicach pomnika, na których w 22 językach zapisano tekst: „Niechaj na wieki będzie krzykiem i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy”.