Wtorek, 16 sierpnia 2011

21-sze posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

W dniach 1-2 czerwca br. odbyło się 21 posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, w której m.in. uczestniczyła Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa, wraz z sołtysem Brzezinki Andrzejem Ryszką. Radzie przewodniczył prof. Władysław Bartoszewski.

W swoim wystąpieniu Pani Wójt podkreślała problem ochrony przeciwpowodziowej KL Birkenau oraz konieczność podwyższenia wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Brzezinka, Pławy i Harmęże.

Dyrektor Piotr Cywiński złożył sprawozdanie z działalności Miejsca Pamięci z uwzględnieniem działań dotyczących prac konserwatorskich i dalszych perspektyw edukacyjnych.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska poruszyła zagadnienia związane z sytuacją finansową Miejsc Pamięci utworzonych w Polsce na terenach byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Problem jest istotny, gdyż w wielu przypadkach przyznawana państwowa dotacja nie pokrywa w całości kosztów stałych tych instytucji, a w szczególności możliwości przeprowadzania dużych inwestycji, długofalowych prac konserwatorskich, czy też projektów edukacyjnych.

Podczas posiedzenia podsumowano także działania Fundacji Auschwitz-Birkenau, której zadaniem jest zebranie 120 milionów euro na Fundusz Żelazny, z którego zyski przeznaczone zostaną na konserwację reliktów byłego obozu.

Rada zapoznała się również z projektem nowej wystawy rosyjskiej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, którą przygotowuje Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Moskwie.