Poniedziałek, 5 września 2022

Rocznica bitwy pod Rajskiem

Uroczystość w Rajsku rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego w asyście pocztów sztandarowych. Zbigniew Kurnik ze Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych odczytał list Barbary Reimschűssel, synowej porucznika Zygmunta Reimschüssela, dowódcy II plutonu 3. Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”, który poległ w bitwie pod Rajskiem i został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari.

Hołd żołnierzom poległym 83 lata temu oddały delegacje gminy Oświęcim z wójtem Mirosławem Smolarkiem i powiatu oświęcimskiego z wicestarostą Pawłem Kobieluszem, prezydent miasta Oświęcim Janusz Chwierut, radni gminy Oświęcim, sołtys Rajska Maciej Majerski oraz przedstawiciele miejscowych organizacji, delegacje sołtysów gminy Oświęcim, Grupy Operacyjnej "Kęty", instytucji oświatowych, a także Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wraz ze swoimi wychowawcami kwiaty złożyli też najmłodsi – dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Rajsku.

Bitwa pod Rajskiem była największym starciem polskich i niemieckich wojsk na ziemi oświęcimskiej podczas wojny obronnej 1939 roku. Podczas odwrotu z okolic Pszczyny polskie oddziały starły się niemiecką dywizją pancerną. Ponad 80 polskich żołnierzy zginęło w walkach w rejonie pałacu i budynków folwarku. Co najmniej kilkunastu utonęło, próbując przeprawić się przez Sołę pod ogniem wroga.