Rocznica utworzenia podobozu KL Auschwitz- Jawischowitz

15 sierpnia 1942 roku w Jawiszowicach osadzono 150 więźniów. Tym samym zaczął funkcjonować podobóz KL Auschwitz-Jawischowitz. 15 sierpnia upamiętniono 80. rocznicę tego wydarzenia.

W Jawiszowicach, pod pomnikiem ofiar podobozu kwiaty złożyli przedstawiciele władz krajowych i samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, służb dyplomatycznych oraz lokalnych organizacji i instytucji. Gminę Oświęcim reprezentowali wójt Mirosław Smolarek z żoną Beatą oraz przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek.

Pierwszych 150 więźniów podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz byli to francuscy Żydzi. W Jawiszowicach pracowali w kopalni. Był to zarazem pierwszy przypadek w niemieckim nazistowskim systemie obozowym wykorzystania więźniów do przymusowej niewolniczej pracy pod ziemią. W 1944 roku w podobozie przebywało ponad 2500 osadzonych. Niemcy osadzili w nim także 150 dzieci. Według obozowych władz dzieci z ich mniejszymi dłońmi bardziej nadawały się do sortowania wydobytego węgla.

Organizatorami rocznicowych uroczystości były władze samorządowe Brzeszcz i Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Zdjęcia: Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau