Rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet KL Auschwitz

25 czerwca 1942 roku w KL Auschwitz Niemcy utworzyli karną kompanię dla kobiet. W obchodach rocznicy tego wydarzenia przed budynkiem, w którym 80 lat temu osadzono około dwustu więźniarek, wzięli udział wójt Mirosław Smolarek z małżonką i przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek.

Frauen Strafkompanie Bor/Budy została utworzona w następstwie ucieczki polskiej więźniarki Janiny Nowak. Jej komando przekształcono w karną kompanię o zaostrzonej dyscyplinie. Około dwustu kobiet pochodzących z różnych krajów okupowanej Europy ulokowano w nowo utworzonym podobozie w Bor/Budy.

Więźniarki karnego komanda bez względu na pogodę czy porę roku pracowały przy oczyszczaniu stawów z mułu i szuwarów, kopaniu rowów, burzeniu domów, budowie dróg. Podczas pracy były narażone na ciągłe bicie. Na początku października 1942 r. pod pretekstem stłumienia rzekomego buntu niemieckie więźniarki funkcyjne zabiły drągami i siekierami około 90 więźniarek karnego komanda – głównie francuskich Żydówek.

80. rocznicę utworzenia uczcili przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, niemieckiego konsulatu, państwowych instytucji oraz działających na ziemi oświęcimskiej stowarzyszeń. Gminę Oświęcim reprezentowali wójt Mirosław Smolarek z małżonką Beatą i przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek.

Uroczystości zorganizowała Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.