Niedziela, 8 maja 2022

Rocznica zakończenia II wojny

W miejskich obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa wzięli udział samorządowcy oraz reprezentanci lokalnych instytucji i organizacji. Wśród nich byli przedstawiciele władz gminy Oświęcim. Delegacja z wójtem Mirosławem Smolarkiem złożyła kwiaty przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki w Oświęcimiu.

Natomiast gminne uroczystości odbyły się w Porębie Wielkiej, przy Pomniku Poległym i Pomordowanym podczas wojen światowych. "Módlmy się dzisiaj, byśmy na tym pomniku nie musieli dopisywać kolejnych nazwisk", wzywał proboszcz parafii św. Bartłomieja, ksiądz Stanisław Sadlik.

Do wydarzeń ostatnich miesięcy bezpośrednio nawiązał wójt Mirosław Smolarek:

– Dziękuję wszystkim mieszkańcom gminy Oświęcim, którzy w tym trudnym okresie wspierają walczących o wolność. Wspierają tych, którzy uciekają przed bestialstwem. Tych, którzy, żeby żyć, muszą opuszczać swoje domy. Muszą zostawiać swój dobytek po to, żeby chronić siebie, swoje dzieci i przyszłość.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej przedstawili program artystyczny. Przypomnieli w nim najważniejsze wydarzenia pierwszej połowy ubiegłego wieku, których zwieńczeniem był akt kapitulacji podpisany 8 maja 1945 roku przez dowódców III Rzeszy niemieckiej.

Ostatnim akcentem obchodów Dnia Zwycięstwa było złożenie kwiatów przy Pomniku. Hołd ofiarom wojen światowych oddali przedstawiciele władz samorządowych i sołeckich, lokalnych instytucji oraz członkowie miejscowych organizacji.