79. rocznica utworzenia podobozu KL Auschwitz- Jawischowitz

W niedzielę 15 sierpnia obchodzono 79. rocznicę utworzenia podobozu KL Auschwitz- Jawischowitz. W imieniu gminy Oświęcim wiązankę pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tego podobozu złożyli wójt gminy Mirosław Smolarek oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Oświęcim Sławomir Domżał.

 

 

Dziś KL Auschwitz – Jawischowitz to Miejsce Pamięci, którym opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci. Po podobozie zachował się oryginalny budynek łaźni obozowej i oryginalna betonowa latarnia w miejscu placu apelowego, a w 1983 roku na terenie podobozu powstał pomnik upamiętniający jego ofiary. Przy budynku obozowej łaźni stoją kopie betonowych figur wykonanych w 1944 roku na zlecenie kierownictwa obozu przez więźnia Jacquesa Markiela, oryginały znajdują się się w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

Warunki pracy więźniów i życia w obozie były bardzo ciężkie i panowała w nim wysoka śmiertelność, odbywały się też częste selekcje więźniów, ci niezdolni do pracy byli odsyłani do KL Auschwitz-Birkenau gdzie najczęściej kierowano ich od razu do komór gazowych lub na uśmiercenie dosercowym zastrzykiem fenolu. Stan liczbowy więźniów był na bieżąco uzupełniany nowymi transportami z obozu głównego. – przypomniała podczas uroczystości w swojej wypowiedzi Prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Agnieszka Molenda- Kopijasz

 

źródło: FPMP

GALERIA