Nowy roku szkolny z (od)blaskiem

Ponad 2200 uczniów i przedszkolaków powitało dziś nowy rok szkolny 2015/2016 w gminnych placówkach oświatowych. Szkolne progi po raz pierwszy przekroczyło blisko 300 sześciolatków, dla których wójt ...


Ponad 2200 uczniów i przedszkolaków powitało dziś nowy rok szkolny 2015/2016 w gminnych placówkach oświatowych. Szkolne progi po raz pierwszy przekroczyło blisko 300 sześciolatków, dla których wójt Albert Bartosz i Justyna Radwan z Fundacji Peace Festival kierowanej przez Darka Maciborka przygotowali niespodzianki.

Z danych przygotowanych przez Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół i Przedszkoli Gminnych z siedzibą w Rajsku wynika, że naukę w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Oświęcim rozpoczęło i kontynuuje 1074 uczniów.

W szkole w Babicach – 215, w Brzezince – 172, w Grojcu – 245, w Porębie – 137, w Rajsku – 97, we Włosienicy – 148, a w Harmężach – 60.


Z kolei w dwóch gminnych gimnazjach uczy się 619 uczniów, w tym w Zaborzu – 432, a w Rajsku – 187.
Do sześciu gminnych przedszkoli uczęszcza łącznie 518 milusińskich. W Brzezince – 70, w Grojcu – 112, w Harmężach – 45, w Rajsku – 46, w Porębie – 75, we Włosienicy – 72, a w Zaborzu – 98.

Uczniowie i przedszkolaki wrócili do odnowionych podczas wakacji sal. W sumie Gmina Oświęcim na modernizację pomieszczeń, uzupełnienie i wymianę wyposażenia w placówkach oświatowych wydała kilkaset tysięcy złotych.


W szkole w Babicach wymieniono ogrodzenie. W Brzezince wyremontowano schody wejściowe i kominy, w Grojcu oczy cieszą nowe sanitariaty dostosowane także do wzrostu uczniów młodszych klas. We włosienickiej placówce samorząd przeznaczył kilkadziesiąt tysięcy złotych na przebudowę kotłowni wraz z wymianą pieca.

W gimnazjum w Rajsku wymieniono kilka okien, a w Zaborzu wykonano remont drzwi wewnętrznych bloku kuchennego wraz z ościeżnicami. W przedszkolu w Rajsku wyremontowano m.in. łazienkę dla dzieci i naprawiono drzwi wejściowe, a przed siedzibą ZESiPG położono nowy chodnik położono nowy chodnik umożliwiający dzieciom bezpieczne dojście do tutejszej podstawówki.

Do potrzeb największego w naszej gminie przedszkola w Grojcu dostosowano pomieszczenia na piętrze miejscowego Domu Ludowego. Zakres prac obejmował przebudowę części pomieszczeń administracyjnych i magazynowych. Dzięki tej inwestycji, która pochłonęła ponad 300 tys. zł można było przenieść do DL z pobliskiej szkoły jeden oddział przedszkolny. Dzieci mają tu doskonałe warunki do nauki i zabawy.

Wójt Albert Bartosz wraz ze swoim zastępcą Mirosławem Smolarkiem pojawili się na inauguracji roku szkolnego w placówce w Grojcu. Obu panom towarzyszyła Justyna Radwan, reprezentująca Fundację Peace Festival, kierowaną przez mieszkańca naszej gminy, Darka Maciborka, znanego dziennikarza muzycznego RMF FM i pomysłodawcy Life Festival Oświęcim.

– Dzięki fantastycznej współpracy naszej gminy z tą fundacją udało nam się pozyskać od  wiodącej na naszym rynku firmy ubezpieczeniowej kamizelki odblaskowe dla wszystkich naszych pierwszoklasistów. Ze swej strony dołożyliśmy uczniom najmłodszych klas paski odblaskowe na ręce. Mamy nadzieję, że dzięki temu będą oni widoczni i bezpieczni na drodze – powiedział wójt Albert Bartosz, który wraz z Justyną Radwan wręczył wspomniane upominki także w szkole w Babicach.

W obu placówkach włodarz życzył wszystkim uczniom udanego roku szkolnego. Szczególnie ciepłe słowa skierował do pierwszoklasistów życząc im, by okres jaki upłynie im na nauce w szkole podstawowej był czasem pełnym uśmiechu, radości, zawierania przyjaźni na całe życie.

– Nie ma w życiu nic cenniejszego niż dobry i wartościowy przyjaciel – wyznał wójt, życząc także wszystkiego najlepszego nauczycielom, a rodzicom… jak najmniej stresów przy odrabianiu zadań domowych ze swoimi pociechami.

Kamizelki odblaskowe dostaną także pierwszoklasiści z naszej gminy, którzy rozpoczęli naukę w miejskiej „jedenastce”.