Święto Policji – uroczystości w Oświęcimiu

W ostatni piątek lipca odbyły się powiatowe uroczystości z okazji Święta Policji oraz setnej rocznicy utworzenia Policji Państwowej powołanej 24 lipca 1919 przez Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej.

W sali reprezentacyjnej Muzeum Zamek w Oświęcimiu gościli była premier RP, posłanka do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło i wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przedstawiciele małopolskich samorządów, wymiaru sprawiedliwości, wojska, duchowieństwa, oświaty i oczywiście dowództwa i związków zawodowych Policji. Gminę Oświęcim reprezentował wójt Mirosław Smolarek.


Jubileuszowe obchody stały się okazją do wręczenia funkcjonariuszom Policji medali, odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe. Z kolei przedstawiciele centralnych, wojewódzkich i samorządowych władz przyjęli od mundurowych podziękowania i wyróżnienia. W imieniu Gminy Oświęcim okolicznościowy medal z rąk inspektora Roberta Chowańca, komendanta powiatowego Policji w Oświęcimiu, odebrał wójt Mirosław Smolarek.


Wyjątkowymi gośćmi tegorocznych obchodów Święta Policji w Oświęcimiu byli członkowie rodzin przedwojennych policjantów związanych z ziemią oświęcimską. Dodatkowy koloryt zapewniły uroczystościom wystawa ukazująca historię i współczesne zadania Policji oraz patrol rekonstruktorów, którzy prezentowali przedwojenne policyjne mundury.

GALERIA