Słowacy u nas i nasi w Słowacji

Grupa ponad stu Słowaków i mieszkańców gminy Oświęcim zwiedziła 9 maja urokliwe zakątki naszych sołectw oraz skansen i zamek w Pszczynie. Tydzień później podobna ekipa podążyła przez Wawreczkę do Demianowskiej Jaskini Wolności i Zamku Orawskiego w Słowacji.

Obie wyprawy zostały zorganizowane w ramach projektu "Oświęcim – Vavrečka z dziedzictwem w przyszłość" przygotowanego przez Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz samorząd Wawreczki. Jest to wieś i zarazem gmina w północnej Słowacji, z którą od siedmiu lat łączy nas partnerska współpraca.


Obszary Natura 2000, Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej i zamek w Pszczynie znalazły się w programie wyjazdu 9 maja. Zanim jednak turyści wyruszyli na szlak, zebrali się w Domu Ludowym w Grojcu. Wśród uczestników tego spotkania byli wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek i starosta (słowacki odpowiednik funkcji wójta) Peter Kružel. Podczas wycieczki aura nie rozpieszczała, bo tego dnia padało i wiał zimny wiatr. To jednak nie przeszkodziło lepiej poznać sąsiadów z bliskiej zagranicy podczas wspólnego zwiedzania.


16 maja kolejne spotkanie miało miejsce w Wawreczce, skąd trzy wesołe autokary podążyły trasą obfitującą w zapierające dech widoki na słowackie góry i jeziora. W Dolinie Demianowskiej czekała pierwsza turystyczna atrakcja – Jaskinia Wolności. Nasyciwszy oczy cudami natury, wycieczkowicze wyruszyli podziwiać dzieło budowniczych sprzed stuleci – Zamek Orawski. Pogoda sprzyjała pieszym wędrówkom. Dopiero późnym południem, kiedy podróżnicy wrócili już do autokarów, mocno się zachmurzyło i zaczęło kropić.


Kolejną odsłoną trwającego projektu będzie wyjazd mieszkańców gminy Oświęcim na Święto św. Anny 28 lipca. To coroczna impreza kulturalna w Wawreczce, na której tego lata zagości Festiwal Polskich Smaków. Nasze gospodynie zaprezentują i zaproszą do degustacji tradycyjnych polskich potraw i lokalnych produktów.


"Oświęcim – Vavrečka z dziedzictwem w przyszłość" – projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

 

GALERIA