NaukoWIEJ czyli powietrzne atrakcje

We Włosienicy przez dwa dni gościła mobilna wystawa "Naukowiej". W tym czasie zobaczyło ją ok. 600 uczniów ze wszystkich gminnych szkół. Dodatkowo dzieciom z najmłodszych klas animatorzy zademonstrowali na specjalnych pokazach, jaka siła drzemie w powietrzu i jak groźne jest zanieczyszczenie przyrody.

Nie było gablot prezentujących okazy. Zwiedzających nie straszyły tabliczki z napisem "Nie dotykać". Na wystawę "Naukowiej" złożyło się 13 urządzeń o różnym zastosowaniu, przeznaczonych do używania na różne sposoby. Zwiedzanie polegało na dotykaniu, graniu, mierzeniu, włączaniu i eksperymentowaniu. Wystawa pozwalała poczuć prędkość wiatru, powąchać, jak pachnie Małopolska, zobaczyć pył zawieszony albo zbudować cząsteczki gazu. Angażowała i działała na wiele zmysłów.


Niebanalna opowieść o powietrzu zahaczyła o nauki medyczne, biologiczne, fizyczne i chemiczne, odwołując się równocześnie do literatury czy socjologii. Bardziej skomplikowane tematy wyjaśnili animatorzy. Pierwszym i najważniejszym zagadnieniem był smog. Kolejne zgłębiane przez młodzież tematy to powstawanie i znaczenie dla środowiska wiatru, opary służące zdrowiu, czy swojskie (a przy tym przyjemne) zapachy. Uczniowie mogli sprawdzić pojemność płuc, przekonać się, jak się rozchodzi dźwięk, a z pomocą mikroskopu zajrzeć tam, gdzie wzrok nie sięga.


Młodzież doceniła atrakcje wystawy. Słychać było opinie, że "w Naukowieju można się dużo dowiedzieć przez zabawę". Pełne emocji i radości okrzyki były najlepszą recenzją ekspozycji. Towarzyszyły jej warsztaty, podczas których ekodoradca Urzędu Gminy Oświęcim Żelisława Noworyta przystępnie i kompleksowo omówiła przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza. Niezwykle istotny był praktyczny aspekt: co każdy – nawet dziecko – może zrobić, żeby smogu było mniej i żebyśmy wszyscy byli zdrowsi. Zajęcia były dalekie od nudnej pogadanki, a wielu uczestników wykazało się szeroką wiedzą, wyobraźnią i ciekawymi pomysłami.


Mobilna wystawa "Naukowiej" mieści się na 13-metrowej platformie. Ten niezwykły pojazd jest w trasie od początku lutego. W ciągu najbliższych czterech lat odwiedzi wszystkie 182 małopolskie gminy. Oznacza to, że wystawę odwiedzi co najmniej 75 tys. uczniów.


28 i 29 marca ekspozycja stanęła przy remizie OSP we Włosienicy. Oglądało i "używało" ją ok. 600 uczniów oraz kilkadziesiąt osób zwiedzających indywidualnie. Wizyta mobilnej wystawy "Naukowiej" została zrealizowana przez Gminę Oświęcim we współpracy z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon.

GALERIA