1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zastępca Wójta Halina Musiał wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Oświęcim Bernardyną Bryzek wzięły udział w uroczystościach związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Oświęcimiu.

Zgodnie z programem uroczystości o godz. 12.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu został odegrany hymn państwowy, następnie delegacje złożyły wieńce, kwiaty i znicze. W drugiej części obchodów zostały złożone kwiaty pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

68 lat temu, 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".  Od 2011 roku rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.