Koncert kolęd i pastorałek

Na Koncercie 13 stycznia wystąpiło dwanaście zespołów śpiewaczych z miasta i gminy Oświęcim. Przestronną nawę kościoła w Brzezince wypełnili wierni spragnieni wspólnego kolędowania.

Witając zebranych, ksiądz proboszcz Józef Święcicki podkreślił religijny wymiar uroczystości:

– Jesteśmy cały czas w świątyni, w której sprawuje się kult – powiedział. – Nie wynosiliśmy Najświętszego Sakramentu. Do kolędowań nie było potrzeby dokonywać takiej operacji. Mamy świadomość, że On tu jest. Cieszymy się bardzo, że jesteście z nami. Czujcie się tu bardzo dobrze i śpiewajcie najlepiej, jak potraficie.

 

W bogatym programie styczniowego Koncertu znalazły się tradycyjne kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "A wczora z wieczora", czy "Przybieżeli do Betlejem" ochoczo podejmowane przez publiczność. "Pastorałka od serca do ucha", "Mario, czy już wiesz?" i "Znak pokoju" to melodie, które już na dobre zagościły w świątecznym repertuarze. Zabrzmiały też mniej znane piosenki współczesnych artystów "Śniegu cieniutki opłatek", "Śpiewajmy od serca", czy musicalowe "Uciekali, uciekali". Szczególnym, lokalnym akcentem był utwór "Witam Cię, witam" – jego tekst pochodzi z XIX wieku, a muzyka powstała zaledwie przed kilkoma miesiącami.

 

Wykonawców, choć muzyka nie jest ich profesją, trudno nazwać amatorami. Śpiewali na głosy albo z podziałem na role; a cappella albo z akompaniamentem akordeonu, pianina – a nawet fletu i skrzypiec. Wystąpiły zespoły "Dworzanie", "Brzezinianki", "Babiczanki", "Modraszka", "Porębianie", "Trojak", "Grojczanie", "Rajskowianki", "Dworzanki", "Włosianeczki", "Stawowianki" i "Bratkowie". Na zakończenie wszyscy uczestnicy Koncertu zaśpiewali, że "Bóg się rodzi, moc truchleje"...

 

Wójt Mirosław Smolarek podziękował gospodarzom za gościnę, a artystom za kolędowanie. Wspomniał zmarłego w zeszłym roku Józefa Kozioła, dla którego, jak stwierdził, zabrzmiała tego popołudnia "Kolęda dla nieobecnych". Obok wielu mieszkańców gośćmi koncertu byli też zastępca wójta Halina Musiał, przewodnicząca Rady Gminy – a tego dnia również chórzystka zespołu "Porębianie" – Bernardyna Bryzek, radni, sołtysi oraz przedstawiciele lokalnych organizacji i stowarzyszeń.

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA I POSŁUCHANIA KOLĘD I PASTORAŁEK W WYKONANIU ZESPOŁÓW Z MIASTA I GMINY OŚWIĘCIM.

 

XI Noworoczny Koncert Kolęd i Pastorałek

Brzezinka, 13 stycznia 2019 roku

Organizacja: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim we współpracy z parafią pw. Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince.

GALERIA