Promocja ludowej kultury i „Opowieści z Doliny Soły”

Kilkadziesiąt sesji warsztatowych, pokazy rękodzieła artystycznego, degustacja lokalnych, tradycyjnych potraw. To wszystko przygotowano z myślą o uczestnikach V Festiwalu Wieś Pełna Skarbów, zorganizowanego 20 września przez Lokalną Grupę Działania „Dolina Soły” z siedzibą w Rajsku ...


Kilkadziesiąt sesji warsztatowych, pokazy rękodzieła artystycznego, degustacja lokalnych, tradycyjnych potraw. To wszystko przygotowano z myślą o uczestnikach V Festiwalu Wieś Pełna Skarbów, zorganizowanego 20 września przez Lokalną Grupę Działania „Dolina Soły” z siedzibą w Rajsku. Podczas imprezy nastąpiła prezentacja „Opowieści z Doliny Soły”. Promocji publikacji towarzyszył występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Trojak” z Poręby Wielkiej.

 

Podobnie jak w ostatnich latach także i tym razem impreza gościła w Oświęcimskim Centrum Kultury. I jak zwykle nie zabrakło wśród uczestników pasjonatów sztuki, folkloru, rzemiosła i rękodzieła.


– W tym roku oprócz dotychczasowych form przygotowaliśmy także nowe warsztaty, m.in. twórczego recyklingu, czyli artystycznej rewitalizacji puszek, pudełek czy kartoników. Novum na naszych warsztatach było także kute srebro. To technika dekoracyjna wykorzystująca folię aluminiową i czarną farbę akrylową. Prace wykonane w tej technice naśladują spatynowane srebrne przedmioty w starym stylu – przybliża Agnieszka Molenda, prezes zarządu LGD „Dolina Soły”.

 

Po części warsztatowej uczestnicy i goście wzięli udział w oficjalnej promocji „Opowieści z Doliny Soły”. To publikacja, na którą złożyły się wspomnienia, opowiadania i historie autorstwa mieszkańców naszego regionu. Zostały one wybrane spośród wszystkich prac, które napłynęły na konkurs przeprowadzony w maju i czerwcu tego roku przez Lokalną Grupę Działania Dolina Soły.

 

– W ramach zmagań konkursowych uczestnicy opracowywali opowiadania będące opisem wspomnień, wydarzeń, autentycznych historii, które dotyczą obszaru LGD „Dolina Soły”, czyli gmin: Oświęcim, Kęty, Brzeszcze i Chełmek. Przedmiotem opowiadań były także legendy, podania, opowieści przekazywane ustnie, a nie mające potwierdzenia historycznego – tłumaczy Magdalena Jasek-Woś z LGD „Dolina Soły”, podkreślając iż przyciągające uwagę historie stanowią ważny element umacniania tożsamości społeczności lokalnych, budują międzypokoleniowe więzi, przypominają o wspólnych korzeniach.

 
 

Na konkurs wpłynęło 18 prac, spośród których komisja konkursowa wybrała 10 umieszczonych w książce Opowieści z Doliny Soły”. Wśród laureatek konkursu znalazła się  Dominika Kulig, mieszkanka Grojca, która w Legendzie o Aleksandrze i Fryderyku” wyjaśnia pochodzenie nazwy ADOLFIN. Z kolei w podaniu Tajemniczy Grojec” przedstawia tajemniczą historię podziemnego tunelu łączącego pałac Radziwiłłów z kościołem św. Wawrzyńca.

 

Ponadto w Opowieściach...” zamieszczony został tekst Marzeny Wójcik Cud w miejscu oddzielonym od reszty świata”, ukazujący mroczne wspomnienia z czasów II wojny światowej oraz opowiadanie Adrianny Nikiel 4.09.1939”, w którym autorka przypomina dzieje boju pod Rajskiem.

 

Publikację Opowieści z Doliny Soły” można nieodpłatnie dostać w biurze Lokalnej Grupy Działania Dolina Soły” (Rajsko, ul. Edukacyjna 9; tel. 33/843 60 28) oraz na stoiskach promocyjnych LGD podczas lokalnych imprez kulturalnych i rekreacyjnych. (Szczegóły na stronie internetowej www.dolinasoly.eu)

 

Wydanie Opowieści z Doliny Soły” zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskich w ramach osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

  

Tagi