Wtorek, 21 sierpnia 2018

Święto Plonów w długi sierpniowy weekend

Obchody Święta Plonów zwyczajowo rozpoczęły się od uroczystych nabożeństw dziękczynnych. Barwne korowody prowadzone przez Starostów przeszły na dożynkowe place. Tu zostały dopełnione tradycyjne ceremonie – przekazanie wieńców i poświęconych bochnów chleba upieczonych z tegorocznych zbiorów.

Mieszkańcy częstowali się wzajemnie dożynkowym chlebem i kołaczem, podczas gdy dzieci i młodzież prezentowały ludowe i współczesne tańce, a gospodynie – obrzędowe pieśni i lżejsze przyśpiewki. Na scenach i podestach wystąpiły też powołane specjalnie na ten dzień kabarety. O plastyczną oprawę, budzącą zarazem podziw i wesołość, zadbali miejscowi artyści.

Kolejne Dożynki w gminie Oświęcim już w najbliższą sobotę, 25 sierpnia – zapraszają Włosienica i Pławy.

Autorką zdjęć z Dożynek w Porębie Wielkiej jest Anna Mączka.
Zdjęcia w Stawach Monowskich robił sołtys Arkadiusz Kuwik.