Wernisaż wystawy "Zabijanie z przekonania"

8 maja 2018 r. w Brzezince w Centrum Obsługi Turystów odbył się wernisaż wystawy „Zabijanie z przekonania”. Wystawa Fundacji Pinel była już obecna w wielu miastach Polski i Niemiec, a Brzezinka na pewno nie jest jej ostatnim przystankiem. Swoim patronatem objął wystawę konsul generalny Niemiec w Krakowie Michael Gross oraz wójt gminy Oświęcim Albert Bartosz, którzy byli obecni na wernisażu, a także marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa

Wystawa dotyczy akcji „T4”. Pod tym kryptonimem ukrywa się masowy mord pacjentów z zakładów leczniczych i opiekuńczych w ówczesnej Niemieckiej Rzeszy. „T4” oznaczało od kwietnia 1940r. centrum planowania, którego siedziba była na berlińskiej ulicy Tiergartenstrasse 4 i które to centrum zainicjowało, koordynowało i przeprowadziło masowy mord ludzi z zakładów medycznych i opiekuńczych. Ponad 70.000 ludzi zostało pozbawionych życia w komorach gazowych  sześciu klinik śmierci, które zostały w tym celu specjalnie urządzone,  do momentu przerwania „Akcji T4” w dniu 24 sierpnia 1941r. w związku z protestami kościelnymi i niepokojem społecznym, na ustne zarządzenie Hitlera.

Morderstwo pacjentów zakładów nie ograniczyło się jednakże do terenów Rzeszy Niemieckiej, lecz obejmowało bezpośrednio po rozpoczęciu wojny, we wrześniu 1939r., także zajęte tereny, a w szczególności w Polsce i w Związku Radzieckim.

 

Z pomysłem pokazania wystawy w pobliżu Miejsca Pamięci Auschwitz Birkenau i Bramy Śmierci Michael Gollnow i Lucyna Brendle – przedstawiciele fundacji – zwrócili się do wójta gminy Oświęcim i spotkali się z życzliwym przyjęciem.

– Godziwe upamiętnienie ofiar tamtych wydarzeń należy do naszych najważniejszych zadań, dlatego bardzo się cieszymy, że Michael i Lucyna zobaczyli w nas partnerów do zorganizowania wystawy tak blisko tego historycznego miejsca, jakim jest były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auchwitz-Birkenau i możemy teraz gościć Fundację Pinel i ich wystawę – mówił podczas wernisażu wójt Albert Bartosz.

Wystawa „Zabijanie z przekonania” to tylko jedno z wydarzeń, które wpisują się w tę filozofię gminy Oświęcim, by stać na straży pamięci tragicznych wydarzeń XX wieku. W Harmężach można stale oglądać wystawę prac Mariana Kołodzieja (byłego więźnia KL Auschwitz), którą wójt Albert Bartosz objął swoim mecenatem. W Brzezince przed COT można wciąż zobaczyć literkę B – wędrującą po świecie statuę, która przypominać ma o oporze więźniów Auschwitz.

Wystawę „Zabijanie z przekonania” będzie można oglądać do połowy czerwca.

Tagi

GALERIA