Wigilia 2017

Mieszkańcy naszej gminy zasiedli przy suto zastawionych wigilijnych stołach 17 grudnia. Bożonarodzeniowe Spotkanie z Tradycją w Domu Ludowym w Grojcu wypełniły życzenia, kolędy i nagrody w konkursach. Za sprawą kolędników w fantazyjnych przebraniach i gospodyń w regionalnych strojach panował swojski i nieformalny nastrój.

Małgorzata Curzydło z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji przywitała uczestników wieczerzy słowami poetki:
"To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt być samotny nie może."
Zebrani podziękowali paniom z kół gospodyń gromkimi brawami za przygotowanie wigilijnego poczęstunku i wystroju.


Do tych wyrazów wdzięczności dołączył wójt Albert Bartosz. Następnie zwrócił się do mieszkańców gminy Oświęcim:
– Życzę wam, żebyście mogli te Święta spędzić jak najpiękniej i jak najpełniej, i żeby nikogo przy waszym wigilijnym stole nie brakowało. Żeby chociaż ten jeden jedyny raz w roku byli wszyscy ci, którzy są dla was ważni i dla których w waszych sercach pali się płomień miłości.
Wójt Gminy Oświęcim tego samego wieczoru wraz ze starostą Zbigniewem Starcem i prezydentem Januszem Chwierutem uczestniczył również w wigilii na oświęcimskim rynku.


Przewodniczący Rady Powiatu Radosław Włoszek, składając życzenia zebranym w grojeckim Domu Ludowym, podkreślił, że czas Świąt szczególnie sprzyja pielęgnowaniu rodzinnych i tradycyjnych wartości. Na Spotkaniu z Tradycją zagościli także radni Gminy Oświęcim z przewodniczącym Piotrem Śreniawskim na czele oraz sołtysi, wśród których byli wiceprezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów Władysław Zaliński i gospodarz Grojca Krzysztof Wolak.


Zespół "Grojczanie" najpierw przypomniał mniej znane świąteczne pieśni, takie jak "To już pora na wigilię", czy "Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś". Kolędy "Przybieżeli do Betlejem" i "Bóg się rodzi" cała sala podjęła na stojąco. Po tej śpiewanej rozgrzewce przyszedł czas na nagrody dla dzieci i młodzieży.


W tym roku OKSiR po raz pierwszy zorganizował konkurs na „Najpiękniejsze drzewko bożonarodzeniowe”. Zainteresowanie i liczba zgłoszonych prac przerosły wszelkie oczekiwania, a jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców. W grudniu rozstrzygnięto także konkurs "Pomnik Nike w Rajsku". Wszyscy laureaci zostali uhonorowani przez wójta Alberta Bartosza i dyrektora OKSiR Jadwigę Szczerbowską.


Dalsze kolędowanie zaintonowały "Włosianeczki" w tradycyjnych, a także całkiem nowoczesnych kostiumach. Po bigbitowym "Z kopyta kulig rwie" rozległo się "Dzisiaj w Betlejem", a na scenie połączyli siły śpiewacy z obydwu zespołów – z Włosienicy i z Grojca. Finałowym akcentem wieczoru były świąteczne życzenia, poczęstunek i zupełnie już nieoficjalne rozmowy.

GALERIA