„Nie bądź obojętny”

Przed budynkiem Centrum Obsługi Turystów w Brzezince ustawiona została statua "To B remembered" ("Być zapamiętanym"). 16 listopada oficjalnej prezentacji monumentu dokonali wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz i Christoph Heubner reprezentujący Międzynarodowy Komitet Oświęcimski.

Rzeźba przedstawia odwróconą literę B z napisu "Arbeit macht frei" nad bramą obozu Auschwitz.
– Cieszę się, że się tu dzisiaj spotykamy, bo jestem przekonany, że to nie politycy, ale przede wszystkim artyści zmieniają świat – powiedział Albert Bartosz. – Odpowiedzialność za pamięć o Birkenau jest dużym obciążeniem, ale też zaszczytem, z którego ja jako wójt, jak też pracownicy Urzędu Gminy, próbujemy się w jak najwyższym stopniu wywiązać.


Do tej pory monument eksponowany był m.in. w Berlinie, Paryżu i Brukseli. Do Brzezinki przyjechał z Kassel, gdzie prezentowany był podczas jednej z najważniejszych wystaw sztuki współczesnej – documenta. Rzeźba wykonana została według projektu francuskiej artystki Michèle Déodat przez uczniów szkół zawodowych koncernu Volkswagen AG.  


Podczas prezentacji monumentu w Kassel polski historyk i dziennikarz, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, ocalały z Auschwitz Marian Turski objaśnił w swym wystąpieniu, jak ważne było dla więźniów w życiu codziennym obozu przesłanie tej jednej jedynej, potajemnie odwróconej litery, traktowanej jako symbol oporu i odwagi. Podziękował Michèle Déodat, że ponownie pokazała ocalonym z Auschwitz, ale także światowej opinii publicznej, znaczenie odwróconego „B” i jego przesłanie w dzisiejszych czasach.


16 listopada w Brzezince Christoph Heubner, współzałożyciel Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej stwierdził:
– Ludzie powinni znać historię tej litery. Pierwszy raz usłyszałem ją od Tadeusza Szymańskiego [byłego więźnia obozu, po wojnie pracownika Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – przyp. red.] w połowie lat 70. Marian Turski pięknie powiedział, że "ta litera B zasnęła". Zasnęła aż do czasu, kiedy pani Michèle Déodat powiedziała: "Zróbcie coś! Nie pozwólcie, żeby ta historia została zapomniana".


Na monumencie znajduje się inskrypcja w języku angielskim, podkreślająca odwagę i opór więźniów, zawierająca ich przesłanie dla przyszłych pokoleń: „Pamiętajcie: kiedy dzieje się niesprawiedliwość, kiedy ludzie są dyskryminowani i prześladowani – nie pozostawajcie obojętni. Obojętność zabija”.
– To jest nawiązanie do słów Romana Kenta polskiego Żyda, który mieszka obecnie w Nowym Jorku – powiedział Christoph Heubner. – Kent chciałby rozszerzyć dziesięć przykazań o jedenaste. W jego przekonaniu powinno nim być: "Nie bądź obojętny".


Statua „To B remembered” będzie prezentowana przed budynkiem Centrum Obsługi Turystów w Brzezince przez najbliższe pół roku. Następnie zostanie ona przeniesiona do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.


Instalacja tej ważącej ponad 5 ton rzeźby odbyła się 7 listopada. Nie byłoby to możliwe bez szerokiej współpracy m.in.: Gminy Oświęcim, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Spółki Komunalnej Gminy Oświęcim sp. z o.o. oraz Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim. O całość prac pod względem bezpieczeństwa zadbali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezince.

GALERIA