Rzeźba wykonana została wg projektu francuskiej artystki Michèle Déodat przez uczniów szkół zawodowych koncernu Volkswagen AG. Na monumencie znajduje się inskrypcja w języku angielskim, podkreślająca odwagę i opór więźniów, zawierająca ich przesłanie dla przyszłych pokoleń: „Pamiętajcie: kiedy dzieje się niesprawiedliwość, kiedy ludzie są dyskryminowani i prześladowani - nie pozostawajcie obojętni. Obojętność zabija.”
Podczas prezentacji monumentu w Kassel, polski historyk i dziennikarz, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, ocalały z Auschwitz Marian Turski objaśnił w swym wystąpieniu, jak ważne było dla więźniów w życiu codziennym obozu przesłanie tej jednej jedynej potajemnie odwróconej litery, traktowanej jako symbol oporu i dodania odwagi w mikroskali. Podziękował Michèle Déodat, że ponownie pokazała ocalonym z Auschwitz, ale także światowej opinii publicznej znaczenie odwróconego „B” i jego przesłania w dzisiejszych czasach.
Monument „To B remembered” będzie prezentowany przed budynkiem Centrum Obsługi Turystów w Brzezince przez najbliższe pół roku. Następnie zostanie on zainstalowany w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
Instalacja tego ważacego ponad 5 ton monumentu odbyła się 07.11 w okolicach godziny 15.00. Nie byłoby to możliwe bez szerokiej współracy m.in.: Gminy Oświęcim, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcim, Spółki Komunalnej Gminy Oświęcim sp. z o.o., Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim. Całość prac pod względem bezpieczeństwa zabezpieczyli Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezince, którym składamy serdeczne podziękowania.