Rocznica Bitwy pod Rajskiem

78 rocznica boju pod Rajskiem stoczonego podczas wojny obronnej w 1939 roku została uczczona 4 września ceremonią w asyście pocztów sztandarowych przy Pomniku upamiętniającym poległych w tej Bitwie polskich żołnierzy. Hołd złożyli im samorządowcy oraz delegacje organizacji i instytucji działających na terenie gminy.

Wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz przypomniał, że historia pozwala tworzyć wspólnotę kolejnym pokoleniom:

– Naszą małą ojczyzną jest nasza miejscowość. W tej ziemi na zawsze pozostanie krew bohaterów. A pamięć o nich na zawsze pozostanie żywa. Jestem dumny, że mogę stać tutaj z Wami – zwrócił się do uczestników obchodów – i dziękuję wszystkim, którzy są na tej uroczystości.
Albert Bartosz odniósł się do włączenia w struktury Szkoły Podstawowej Gimnazjum Gminnego, które nosiło imię majora Piotra Szewczyka. Wójt zadeklarował, że władze Gminy uczynią wszystko, żeby utrwalać pamięć o tak znakomitym patronie i nie pozwolą jej zaginąć.


Prowadząca obchody dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Jadwiga Szczerbowska poprosiła uczennice szkoły w Rajsku o przedstawienie programu artystycznego. Znalazły się w nim strofy patriotycznej poezji, zarys historycznych wydarzeń sprzed 78 lat oraz pieśni Jana Pietrzaka i Leszka Wójtowicza.


Wśród uczestników uroczystości była Barbara Reimschűssel, synowa porucznika Zygmunta Reimschüssela, który zginął w Bitwie pod Rajskiem. Wieńce złożyli również wójt Albert Bartosz i sekretarz Gminy Oświęcim Robert Dziuba oraz przedstawiciele Rady Gminy: Piotr Śreniawski, Krzysztof Harmata, Grzegorz Hatłas i Andrzej Ryszka, a także Rady Sołeckiej z sołtysem Maciejem Majerskim. Przed Pomnikiem pokłoniły się też delegacje organizacji kombatanckich, wojska, straży pożarnych oraz gminnych jednostek i miejscowych organizacji.

 

zdjęcia: Ewelina Łazarz

GALERIA