Dni Gminy 2017 – niedziela

Drugi dzień gminnego Święta był uroczysty i oficjalny, kiedy wójt Albert Bartosz wręczał symboliczne statuetki Zasłużonym dla Gminy Oświęcim. Gdy na scenę wkroczyła ekipa Kabaretu DNO, powaga – zgodnie z planem – ustąpiła miejsca żartom, skeczom i parodiom. Wieczór opanowała melancholia i nostalgia za sprawą nastrojowych piosenek Andrzeja Sikorowskiego.

Zaczęło się już przed południem od Eko-pikniku, który był okazją, żeby porównać nowoczesne kotły na różne rodzaje paliwa i zarazem dowiedzieć się od eko-doradcy, jakie programy ułatwią wymianę starego pieca na nowy, zgodny z obowiązującymi normami. Natomiast atrakcje sceniczne rozpoczęły się występami laureatów Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Nutka 2017". Pełna lista nagrodzonych jest tutaj.


O 15.00 wójt Albert Bartosz dokonał formalnego otwarcia drugiego dnia Święta Gminy i zaprosił na scenę Wielką Orkiestrę Młodego Muzyka. Formacja ta – jak zawsze – zaskoczyła świeżym repertuarem, w którym obok brawurowego wykonania suity "Children od Sanchez" Chucka Mangione znalazły się melodie z polskich filmów i seriali.


Gdy wybrzmiały ostatnie takty tematów z "Czarnych chmur" i "Stawki większej niż życie", nadszedł czas na wręczenie statuetek Zasłużonym dla Gminy Oświęcim. W spełnieniu tego zaszczytnego zadania wójtowi Albertowi Bartoszowi pomagała dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jadwiga Szczerbowska. W tym roku zostało uhonorowanych 16 osób i 7 organizacji. Na gali w Rajsku ich biografie i historie przybliżyła Barbara Gasidło, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Więcej informacji na temat Zasłużonych można znaleźć tutaj.


Kolejnym punktem programu była prezentacja LKS Rajsko obchodzącego 70-lecie istnienia. Po niej tancerki i tancerze z formacji tanecznych "Błysk" i "Akcent" pokazali, że zdobywane przez nich nagrody nie są dziełem przypadku. Zespołowe działanie podkreślili też gospodarze Dni Gminy – mieszkańcy Rajska. Sołtys Maciej Majerski, zamiast przywoływać zrealizowane i planowane inwestycje, przedstawił działające w sołectwie organizacje i instytucje. Kiedy już wszyscy stanęli na scenie wydawało się, że braknie miejsca dla wójta. Ten jednak znalazł sposób, żeby przekazać gratulacje i gotówkowy bon od władz Gminy.


Ostatnim oficjalnym akcentem było przekazanie Klucza do bram gminy. Z rąk wójta Alberta Bartosza odebrała go sołtys Poręby Wielkiej Maria Brombosz. Zaprosiła uczestników rajskiej imprezy na kolejne, trzynaste – więc zapewne szczęśliwe – Dni Gminy.


Publiczność czekała już na gwiazdy i rozrywkową część Święta. W pierwszym skeczu Kabaretu DNO wystąpił ochotnik-amator, który zagrał swoją rolę tak, jakby pół życia spędził na scenicznych deskach. Po śmieszno-strasznych "numerach" z kostuchą i kucharzem w rolach głównych kabareciarze obśmiali zawziętych sąsiadów w blokowisku, amantów o wątpliwej aparycji, amatorów tanich używek i – wystawiając na próbę poczucie humoru części widowni – talenty zespołów śpiewaczych. DNO ubarwiło swój występ oryginalnymi rekwizytami i kostiumami, a także pomysłowymi montażami polskich i zagranicznych przebojów. Chwilami było dosadnie i rubasznie, ale nieustająco – wesoło.


O zmroku salwy śmiechu ustąpiły przed pogodną zadumą i – dla odmiany – wyszukanym dowcipem. Andrzej Sikorowski rozpoczął koncert swoją muzyczną wizytówką, "Bardzo smutną piosenką retro". Publika odśpiewała razem z nim "Kap, kap, płyną łzy" i od tego momentu wszyscy poczuli się, jakby się znali od lat z występów w krakowskiej Rotundzie. Miękkie, akustyczne brzmienie pachniało stylistyką country, by za moment nabrać bałkańskiej werwy. Lider grupy Pod Budą wraz z córką Mają przedstawili kilka nowszych utworów, w tym tytułowy z ostatniego albumu "Okno na Planty". I oczywiście przypomnieli najbardziej znane piosenki: "Balladę o ciotce Matyldzie", "Kraków, Piwna 7" (z niezapomnianym refrenem "Wspaniałe płyty, piękne kobity"), a na bis razem z publicznością, cytując Sikorowskiego, "pyknęli wspólne arcydziełko", czyli autorską wersję "Ale to już było".


Finałem Dni Gminy był, tradycyjny już, pokaz sztucznych ogni.
Do zobaczenia za rok w Porębie Wielkiej!


Dni Gminy Oświęcim, Rajsko 10-11 czerwca 2017
Organizator: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Gmina Oświęcim
Sponsorzy: Fabryka Maszyn i Urządzeń „OMAG” sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Oświęcimiu.
Patronat Medialny: FaktyOswiecim.pl, miesięcznik „Oświęcimska Gmina”.

GALERIA