Spotkanie Noworoczne

Tradycyjna styczniowa impreza przebiegła według starannie przygotowanego scenariusza: podsumowanie ubiegłego roku, przypomnienie najważniejszych wydarzeń minionych dwunastu miesięcy, nagrody dla wybitnych społeczników, a na zakończenie akustyczny koncert. Nie zabrakło niespodzianek, dzięki którym oficjalna gala nabrała rumieńców.

13 stycznia w sali widowiskowej Domu Ludowego w Grojcu zebrali się przedstawiciele stowarzyszeń i grup nieformalnych, straży pożarnych i kół gospodyń wiejskich, fundacji i ludowych klubów sportowych. Radni i sołtysi spotkali się z przedsiębiorcami i duchownymi, a także pracownikami urzędów, spółek, instytucji i placówek działających na terenie naszej gminy.


Inwestycje: podsumowanie


Wójt Albert Bartosz podziękował wszystkim obecnym za przyjęcie zaproszenia i przystąpił do prezentacji dokonań władz Gminy w 2016 roku. Przebudowane zostały odcinki ulic: Pławskiej w Brzezince, Bernasia we Włosienicy, Kółkowej i Przecznicy w Grojcu, Starowiślnej w Babicach, Marii Radziwiłł w Stawach Grojeckich oraz Polnej w Zaborzu. Na ulicy Przedzieleń leżącej na granicy Zaborza i Poręby Wielkiej nowa nawierzchnia jest nie asfaltowa, a betonowa. Ta technologia, tańsza od tradycyjnej, została zastosowana w naszej gminie pierwszy, ale zapewne nie ostatni raz.


W Brzezince, wzdłuż ulicy Brzozowej  i w Harmężach wzdłuż Franciszkańskiej, gdzie natężenie ruchu jest większe z uwagi na turystów, a także w Rajsku, w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola, w wybudowano chodniki. Zagospodarowano i uporządkowano skwer przy remizie w Broszkowicach, a na cmentarzu w Rajsku powstały nowe aleje. Konsekwentnie rozbudowywane jest także oświetlenie dróg gminnych.


Inwestycje w placówkach oświatowych objęły remont korytarza, sali i łazienek oraz  wymianę pokrycia dachu Przedszkola Samorządowego w Porębie Wielkiej, zabezpieczenie elementów konstrukcji w Przedszkolu Samorządowym w Zaborzu, przebudowę stropów i wzmocnienie konstrukcji dachu, jak również modernizację nawierzchni zjazdu Szkoły Podstawowej we Włosienicy.


W 2016 roku Gmina Oświęcim unowocześniła także wyposażenie straży pożarnych. OSP Brzezinka od zeszłego roku dysponuje wyremontowanym garażem i nowym samochodem. Z kolei jednostki ze Stawów Monowskich i Broszkowic zastąpiły wysłużone, niemal zabytkowe Żuki w pełni sprawnymi wozami. Dzięki tym zakupom bezpieczniejsi są zarówno mieszkańcy, jak i sami strażacy.


Inwestycje drogowe były realizowane również wspólnie z Powiatem Oświęcimskim. W ten sposób przebudowano odcinek ulicy Tyszkiewicza w Porębie Wielkiej i poprawiono nawierzchnię ulicy Centralnej prowadzącej ze Stawów Monowskich do Dworów Drugich. Zima przerwała prace związane z odwodnieniem ulicy Grunwaldzkiej w Babicach (pod wiaduktem, w kierunku osiedla Błonie w Oświęcimiu) i zostaną one dokończone, gdy tylko pogoda na to pozwoli.

W tym miejscu warto przypomnieć planowane na ten rok inwestycje w Zaborzu. Gmina Oświęcim wspólnie z Powiatem sfinansuje przebudowę ulic Pod Górką, Jezioro i odcinka Grojeckiej. W ramach odrębnego zadania wyremontowane zostaną też drogi gminne, tj. ulice Osiedlowa, Jutrzenki, Jaworowa i Grabowa.


Wydarzenia 2016


Wśród osiągnięć ubiegłego roku wójt Albert Bartosz wymienił wyniki audytu zatrudnienia w Urzędzie Gminy i kontroli przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Zwrócił uwagę na istotne zwiększenie funduszu sołeckiego i efektywną komunikację, czego przejrzystym i czytelnym przejawem jest nowa strona internetowa gminaoswiecim.pl.


Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku były bezspornie Światowe Dni Młodzieży. Zgromadzeni w Domu Ludowym w Grojcu mieli okazję zobaczyć życzenia od Carlosa Abregu, dyrektora zespołu Banuev, który gościł w Broszkowicach i wystąpił sali teatralnej kościoła salezjanów w lipcu 2016 roku.


Spotkanie Noworoczne było też okazją do przypomnienia najgorętszych momentów Dni Gminy zorganizowanych we Włosienicy, nagród dla sołtysów w Konkursach na Najlepszego Sołtysa Małopolski, dożynek, licznych jubileuszy organizacji społecznych i przeprowadzonych akcji charytatywnych. Przy tej okazji Monika Bartosz, żona wójta, wystąpiła jako prezeska Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy i zaprosiła na Charytatywny Bal Karnawałowy, który odbędzie się 18 lutego w Brzezince. Głos zabrał również senator Andrzej Pająk, który podkreślił, że miniony rok był szczególny głównie za sprawą 1050 rocznicy chrztu Polski.


Nagrody i występy


Kolejnym akcentem w programie Spotkania były Nagrody "Skrzydło Anioła", o których więcej informacji można znaleźć TUTAJ. Następnie sołtysi Włosienicy, Stawów Monowskich i Poręby Wielkiej odebrali z rąk Jadwigi Szczerbowskiej, dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, nagrody w Konkursie na Najpiękniejszą Świąteczną Dekorację (więcej informacji na temat Konkursu jest TUTAJ).


"Grease" – taki tytuł nosił układ zaprezentowany przez Młodzieżową Formację Rodziców "Mamma Mia". 10 lat temu, podczas gali tanecznej Szkoły Tańca "Prestiż" narodził się pomysł występu tanecznego rodziców dzieci tańczących w tejże Szkole. Wtedy też zapadła decyzja o utworzeniu Formacji. "Mamma Mia" co roku bierze udział w wielu regionalnych, krajowych i międzynarodowych konkursach. Jest aktualnym Mistrzem Polski, a także Mistrzem Świata w kategorii Choreography Dance Show Adults II. Swoimi występami członkowie Formacji pokazują, że na spełnienie marzeń nigdy nie jest za późno.


Natomiast Nie-Bo to blues-rockowy zespół z Krakowa. Przez wiele lat współpracował z solistami, m.in. z Maciejem Maleńczukiem, Arturem Gadowskim, Maciejem Balcarem, Robertem Gawlińskim, Krzysztofem Zalewskim, Eweliną Flintą, Małgorzatą Ostrowską i Patrycją Markowską. Nie-Bo towarzyszy również Piotrowi Nalepie w projekcie Breakout Tour. Wokalistka zespołu Żaneta Lubera jest laureatka programu The Voice of Poland. W styczniowy wieczór w Grojcu muzycy zagrali głównie własne utwory.

GALERIA