Narodowy Dzień Zwycięstwa

Uroczyste obchody 71 rocznicy zwycięstwa nad Niemcami i zakończenia wojny w Europie odbyły się 9 maja przy pomniku poległych i pomordowanych w Porębie Wielkiej. Rozpoczęły się od hymnu państwowego w asyście pocztów sztandarowych.

Ks. proboszcz Stanisław Sadlik podkreślił, że pomimo tragicznych doświadczeń XX wieku i dążeń kościoła katolickiego, aby zapobiec rozlewom krwi, współczesny świat pozostaje niestety skonfliktowany. Modlitwa za ofiary wojen zabrzmiała po tych słowach bardzo aktualnie. Wójt Albert Bartosz zwrócił uwagę na dobrodziejstwo życia w pokoju, które jest naszym udziałem. Łatwiej je doceniać na co dzień, gdy towarzyszy nam pamięć o losach starszych pokoleń.

Jej kultywowaniu służył program słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Artura Grottgera w Porębie Wielkiej. Uczniowie przypomnieli w nim najważniejsze dla Polaków wydarzenia II wojny światowej. Prowadząca uroczystości Jadwiga Szczerbowska, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim, szczególnie podziękowała młodym ludziom, którzy dbają o utrzymanie miejsc pamięci, takich jak pomnik poległych, w odpowiednim porządku nie tylko od święta, przed złożeniem kwiatów.

W uroczystościach wzięli udział również m.in. sołtys Poręby Maria Brombosz, radna Bernardyna Bryzek, Przewodniczący Powiatowego Koła Sołtysów Władysław Zaliński, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Śreniawski, jego zastępca Krzysztof Harmata, Sołtys Brzezinki Andrzej Ryszka oraz Bronisław Jania – nieformalny kustosz pamięci o dziejach najnowszych naszej gminy.