Obchody majowych świąt

Gminne uroczystości z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi odbyły się 29 kwietnia 2016 roku w Gimnazjum Gminnym w Rajsku.

Wójt Albert Bartosz skierował swoje przemówienie głównie do uczniów. Podkreślił, że prekursorska w Europie ustawa zasadnicza jest dla nas wszystkich powodem do dumy. Zaznaczył też, że kiedy młodzi ludzie staną się dorośli, wezmą odpowiedzialność za wartości, których symbolem jest Konstytucja 3 Maja.

Młodzież Gimnazjum w Rajsku przedstawiła program słowno-muzyczny przygotowany pod kierownictwem nauczycielki historii Zofii Kanclerz i Jarosława Cieciaka prowadzącego zajęcia artystyczne. Strofy Kniaźnina, Norwida, Słowackiego i Krasickiego przeplatały się ze wzruszającymi pieśniami. Całości dopełniała rzeczowa historyczna narracja, prezentująca najważniejsze wydarzenia historii Polski od 1791 roku po czasy współczesne. I właśnie ciągłość narodowych losów była dominantą tego uroczystego przedstawienia.

Dyrektor OKSiR-u, prowadząca piątkowe uroczystości pani Jadwiga Szczerbowska zapowiedziała najmłodszych wykonawców tego dnia. Sześciolatki ze Szkoły Podstawowej w Grojcu zaprezentowały układ choreograficzny w narodowych barwach. Wykonały go zupełnie samodzielnie i nie zważając na to, gdzie jest "nasza Pani", która mimo to zachowała czujność do ostatniego kroku i ostatniej nuty. Wzruszający i wdzięczny występ dziewczynek był hołdem dla biało-czerwonej flagi.

Specjalne podziękowania złożył im Zastępca Wójta Mirosław Smolarek. Zachęcał zarazem rodziców do tego, żeby dzieci zaczynały naukę w szóstym roku życia, ponieważ więcej w niej jest zabawy niż powagi.

Gośćmi uroczystości byli również m.in. Przewodnicząca Gminnego Koła Sołtysów Anna Sporysz, Przewodniczący Powiatowego Koła Sołtysów Władysław Zaliński, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Śreniawski, Sołtys Rajska Maciej Majerski, Sołtys Brzezinki Andrzej Ryszka oraz dzieci z Przedszkola w Rajsku.

Z sali sportowej Gimnazjum poczty sztandarowe i pochód uczestników przeszły pod Pomnik, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów.