Dom z dobrym klimatem. Ekoporadnik dla właścicieli budynków

Rodzina trzyma panele fotowoltaiczne

Budynki odpowiadają za 38% emisji gazów cieplarnianych pochodzących z działalności człowieka. Nic więc dziwnego, że posiadanie własnego domu to ogromne pole do popisu na rzecz działań dla klimatu. Jednak na wiele inwestycji można obecnie pozyskać dotacje. Szczegóły w kolejnym z Ekoporadników Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA.

Cieszę się, że mogę oddać w Państwa ręce kolejny małopolski Ekoporadnik. To praktyczne opracowanie odpowie na wiele pytań osób posiadających dom i zastanawiających się, jakie działania można w nim wprowadzić z korzyścią dla środowiska i własnej kieszeni. To ważne w kontekście wielu programów dotacyjnych, z których można obecnie skorzystać

– mówi wicemarszałek województwa Józef Gawron.

Autorzy Ekoporadnika polecają na początek ustalenie stopnia energochłonności domu – pomagają w tym zamieszczone tabele i wykresy, choć najlepszy efekt da audyt energetyczny. Powinien on poprzedzić każdą termomodernizację – działanie, które jest pierwszym krokiem do poprawy efektywności energetycznej. W poradniku znajdziemy przykładowe kosztorysy termomodernizacji z poradami dotyczącymi optymalnego czasu przeprowadzenia takiej inwestycji i rodzajami materiałów izolacyjnych.

Energetyczność budynków mieszkalnych

Kolejnym – po termomodernizacji – krokiem do zmiany domu na bardziej eko jest wymiana źródła ciepła. W Ekoporadniku przedstawione zostały poszczególne technologie, m.in. takie jak pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką. W opracowaniu znalazły się także podpowiedzi, jakie codzienne zachowania pozwolą obniżyć rachunki na energię elektryczną i ciepło.

Osobny rozdział poświęcony jest gospodarowaniu wodą – zarówno tą na użytek domowników, jak i deszczówką. Jej gromadzenie także pozwoli na oszczędności, przygotowując nas jednocześnie na okresy suszy i wysokich temperatur.

Autorzy doradzają też, jakie rośliny pomogą w utrzymaniu bioróżnorodności i przyjaznego mikroklimatu wokół budynku.

Poradnik zamyka lista dostępnych dotacji. Opracowanie można pobrać tutaj;

W następnych artykułach przedstawimy Ekoporadniki:
  • Dla właścicieli budynków jednorodzinnych
  • Dla zarządców domów wielorodzinnych
  • Dla dyrektorów jednostek edukacyjnych

Ekoporadnik opracowano w ramach działania E2 projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/LIFE 19 IPC/PL/000005), finansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Opracowanie przedstawia wyłącznie poglądy autorów, a Komisja Europejska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie ponoszą odpowiedzialności za żadne ewentualne wykorzystanie zawartych w nim informacji.