Sołtysi z Gminy Oświęcim w małopolskiej czołówce

W środę 30 sierpnia Stanisław Nowotarski, sołtys Dworów Drugich w Gminie Oświęcim, podczas sesji Rady Gminy odebrał z rąk wójta Alberta Bartosza podziękowania i list gratulacyjny z okazji zajęcia drugiego miejsca w prestiżowym konkursie na Sołtysa Roku Województwa Małopolskiego. To czwarty już w ostatnich latach sukces sołtysa z gminy Oświęcim.

Konkurs na Najlepszego Sołtysa Województwa Małopolskiego jest jedną z inicjatyw Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, realizowaną we współpracy z Województwem Małopolskim, pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. Konkurs jest formą uznania pracy sołtysów na rzecz lokalnych społeczności oraz okazją do rozpowszechnienia dobrych praktyk.

Sołtys Nowotarski podtrzymuje dobrą passę gminy w tym konkursie. Od 2013 r., kiedy Władysław Zaliński, sołtys Włosienicy, został Sołtysem Roku 2012, zarządzający sołectwami naszej gminy regularnie lokują się na czele stawki. W roku 2014 drugie miejsce w tej prestiżowej rywalizacji zajęła Maria Brombosz, sołtys Poręby Wielkiej, w 2015 podobnie uplasował się Maciej Majerski z Rajska.

O zwycięstwie w konkursie decyduje ocena pracy sołtysa, w tym: inwestycje zrealizowane w sołectwie z inicjatywy sołtysa, współpraca z samorządem gminnym i mieszkańcami oraz inicjatywy lokalne podjęte i realizowane przez sołtysa, w tym przedsięwzięcia kulturalne i promocyjne.

Wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz po ogłoszeniu wyników powiedział:

– Każda, nawet najmniejsza społeczność, potrzebuje lidera, żeby się rozwijać. Cieszę się, że w naszej gminie jest tylu ludzi tak aktywnych, że wyróżniają się na tle innych w skali województwa. Cieszę się, że dołożyłem do tego swoją cegiełkę. Kiedy ustanawiając Fundusz Sołecki na możliwie najwyższym poziomie oddawałem część inicjatywy inwestycyjnej w ręce sołtysów i lokalnych społeczności, nie spodziewałem się, że osiągniemy również efekt prestiżowy. Nasza gmina i sołectwa dobrze się rozwijają, co z pewnością jest zasługą dodatkowych funduszów, ale przede wszystkim jednak ludzi. Ludzi, którzy są aktywni, zainteresowani sprawami wspólnoty, potrafią współpracować w imię korzyści dla ogółu. Dziś mam kolejną okazję, żeby im podziękować za współpracę i za inicjatywę, bo to dzięki nim nasza gmina rozkwita i staje się miejscem wymarzonym do życia.